Regjistrohu tani FALAS. Kliko "Sign up now".

Thursday, February 15, 2018

Çfarë mendon një lesbike shqiptare kur shikon një penis

Çfarë mendon një lesbike shqiptare kur shikon një penis

Lidhja e saj e parë ishte me një djalë. Ai ishte naiv ‘i ziu përpiqej shumë’, tregon ajo kur kujton përpjekjet e tij për t’i dhënë një seks oral të kënaqshëm pasi ulej për katër sekonda aty poshtë dhe pastaj ngrinte kokën si urith duke i kërkuar aprovim ‘hëë mirë ëëë’ dhe merrte si përgjigje ca pasthirrma kënaqësie: ‘Ohh po, jepi’.
 


Kaq ishte.

Ky ishte dhe momenti që ajo kuptoi se kishte të tjera preferenca dhe penisi i përngjason me një makth të largët.

“Unë nuk kam parë asnjëherë një penis. Edhe kur shkoja me ish-të dashurin tim, nuk ia pashë asnjëherë. Mbylla sytë, shikoja derën, tavanin, perdet, thonjtë e mi. Seksin oral s’e diskutoja fare.”

Vite pas ndarjes nga i dashuri i saj i gjimnazit dhe pas disa përvojash me vajza të tjera, 25-vjeçarja tregon se vetëm ideja e një penisi ‘e kontrakton’. “Më mbyllen këmbët aq fort sa mund të më zërë ngërçi.”

Megjithatë diçka e tillë ndodh vetëm kur ia imponon idenë e një penisi, nëse diçka e tillë ka kuptim. Me vullnet të lirë në website pornografike mund të kërkojë video me lesbike, treshe me një djalë të përfshirë, seks në grup ose bukaki (google it).

Megjithatë ajo këmbëngul se diçka e tillë nuk ka të bëjë me faktin se një penis nuk është tërheqës apo ndjellës, por për sa kohë nuk tërhiqet mendërisht dhe emocionalisht nga një djalë, rrjedhimisht nuk tërhiqet as fizikisht prej tij.

Gjëra që do të doja të dija para se të bëja seks për herë të parë

Gjëra që do të doja të dija para se të bëja seks për herë të parë

Njohja ime me seksin ishte aspak interesante. Isha 18 vjeçe, në vit të parë dhe pakëz e pirë. Partneri im quhej Tom dhe më dukej njeri i mirë, nga ato pak gjëra që kisha mësuar për të brenda një jave. Kishte një fytyrë të sjellshme, sjellje të qeta, dhe një mënyrë të këndshme e nervoze të flirtuari. Në fjalë të tjera, ishte pak peshkop, që e bënte perfekt për këtë punë. Seksi me të ishte konsensual, i sigurt dhe i tmerrshëm. Pak a shumë si garat që merrja pjesë në gjimnaz; një detyrë e pakëndshme që duhet ta përfundoja, por pa endorfinat dhe ndjesinë e mirë që vinte me të.

I shkova pas avazit Tom-it sepse nuk doja që ta romantizoja virgjërinë dhe isha e lodhur me të qenit e tillë. Gjithashtu rashë dakort sepse Tom-i më bënte të ndihesha rehat, e pëlqyeshme dhe kujdesej për mua, gjithë ç’nevojitej atëherë. Pasi e bëmë, Tom-i s’mi ktheu kurrë telefonatat dhe tre vite më vonë, m'u lut që ta falja jashtë një bari.

Mësova shumë për seksin në dhjetë vitet pas herës sime të parë, por fillova të mendoj në mënyrë kritike rreth tij vetëm dy vitet e shkuara. Do të doja të mos kisha pritur aq shumë. Paepuria për të mësuar për seksin, gjininë dhe fuqinë (dhe rolin tim në këto sisteme) ka qenë një përvojë që më ndryshoi jetën. Ka pasur impakte largpamëse që s’mund t’i kisha imagjinuar, ka përmirësuar jetën time seksuale dhe marrëdhëniet e mia me trupin dhe veten. Më poshtë, gjërat që do të doja të dija para asaj nate të shkruar me Tom-in.

1.Paraloja është seks

Kur isha më e vogël, paraloja diskutohej në formë binare: ose e bëje, ose jo. M’u desh goxha kohë të ndryshoja atë mënyrë të menduari dhe ta përkufizoja seksin si një përvojë tërësore – duke nisur nga fillimi i ngadaltë e i butë, tek humoret dhe ndjesitë e tua dhe partnerit e në fund tek çfarë na bën të ndihemi mirë. Seksi nuk është një garë për të arritur orgazmën, e as një penetrim i thjeshtë; është një bisedë. T’u japësh gjërave kohën që meritojnë ka vlerën e saj.

2. Orgazma e një gruaje nuk është një bezdi, një mister a thjesht diçka për t’u bërë

Retorika tipike në lidhje me anatominë “konfuzuese” të grave mund të jetë armiqësore. Idea që një grua duhet të kalojë në orgazëm shpejt, ndërsa një burrë ngadalë, është stresuese dhe përshkruhet nga perspektiva e burrave. Kur seksi shihet thjesht si një mënyrë për t’u prishur, mëshon në të dy palët presionin e suksesit. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, nuk ekziston një paternë veprimesh apo aktivitetesh që është e saktë, apo e drejtë.

3. Të bësh qejfin tënd është shumë e rëndësishme

Më parë, e luaja shumë mirë rolin e gjinisë sime në seks. Që atëherë kam mësuar se të bësh seks nuk do të thotë të dukesh, tingëllosh apo të lëvizësh në një mënyrë të caktuar. Seksi nuk është një punë. Është e nevojshme të jesh prezente dhe e përkushtuar ndaj përvojës tënde dhe të partnerit. Nëse s’je në humor për t’i bërë këto gjëra, s’ke pse sforcohesh. Asnjëherë.

4. Seksi është i rrëmujshëm dhe përqafimi i këtij tipari e bën akoma më tërheqës

Kultura jonë është e fiksuar me higjenën, përtej asaj ç’quhet e nevojshme. Duke pasur këtë në mendje: Nuk ke pse lahesh para se të bësh seks. Nuk ke pse lahesh pasi bën seks. Aroma jote natyrale s’ka pse zhvishet nga trupi jot për të bërë seks. Trupi yt duhet dashuruar ashtu si është. Nëse partneri yt nuk mendon të njëjtën gjë, atëherë është momenti për një bisedë serioze. Seksi është i rrëmujshëm, intim dhe ndonjëherë për të qeshur. Gjithë ç’duhet të sillni ju është prezencë, dëshirë dhe energji.

5. Komunikimi është seksi (dhe i shëndetshëm)

S’më besohet sa kohë kam kaluar duke u treguar e turpshme para/gjatë/pas seksit. Ky turp për të folur, dhe më saktë kultura që e shkaktoi, i vodhi përvojave të mia seksuale ngjyrën dhe thellësinë për të cilën kishin nevojë. S’do të bëja kurrë qejf nëse s’do ta superoja barrierën e të folurit. Turpi i tepërt e bën seksin një punë emocionale. Tani e kuptoj sa i rëndësishëm është komunikimi në një lidhje intime. Vetëm ashtu mëson për veten dhe partnerin dhe vetëm ashtu seksi përmirësohet.

6. Seksi i mirë kërkon pjesëmarrje aktive dhe kureshtje

Shumicën e jetës sime seksuale e kam kaluar duke qenë goxha pasive, e sigurt se orgazma ishte indikator i një përvoje cilësore. Që atëherë kam kuptuar sa e rëndësishme është të marrësh pjesë, të jesh aktive kur vjen puna tek intimiteti në çdo formë tijën. Si në çdo marrëdhënie, duhet të të plasë për të, që të ketë sukses, të ndryshojë e të rritet. Kjo do të thotë t’i japësh kohën e nevojshme vetes dhe partnerit për të kuptuar njëri-tjetrin. Unë po mësoj ende.

Që të arrija një marrëdhënie të shëndetshme me jetën time seksuale duhet të harroja ç’më kishte mësuar shoqëria deri më sot dhe të mësoja të shfaqesha e cënueshme. Shumë prej nesh nuk u edukuan si duhet për të pasur jetë të mira seksuale, dhe është detyra jonë të mësojmë vetë.

Wednesday, February 14, 2018

5 testime të vogla në kushte shtëpie të cilat tregojnë gjendjen tuaj shëndetësore

Këto 5 teste të shpejta do t’ju ndihmojnë të vlerësoni gjendjen e trupit tuaj. Sigurisht është gjithnjë mirë të jemi në kontakt me mjekun e të bëjmë kontrolle të herëpashershme por në një mungesë kohe apo si një kontroll paraprak ju jeni vetë doktori më i mirë i vetes suaj.
Shikimi


Testi i Amsler ndihmon në identifikimin e degjenerimit makular, një kusht që e bën shikimin më pak të mprehtë. Degjenerimi makular zakonisht shfaqet tek njerëzit më të vjetër se 50 vjeç dhe përparon shumë shpejt. Kjo mund të çojë në verbim të plotë.

Testi duhet të bëhet në një dhomë të ndriçuar mirë. Vendoseni pamjen 10-15 inç nga sytë tuaj. Mos e mposhtni kokën tuaj përpara ose në anën tjetër dhe mos e hidhni një sy.

Mbuloni një sy me dorën tuaj dhe shikoni në pikën pa u ndezur për dhjetë sekonda. Bëni të njëjtën gjë me syrin tjetër.

Nëse të gjitha linjat janë të barabarta, pa asnjë shtrembërim, prerje ose pika të zeza, kjo do të thotë që retina juaj është në mënyrë të përsosur. Sidoqoftë, nëse vëreni se në një pjesë të figurës linjat janë të kthyera dukshëm, duhet të shikoni menjëherë një mjek.
Qëndrimi

Frymëmarrja

Uluni dhe merrni frymë thellë, më pas nxirreni frymën jashtë. Është më mirë ta mbani hundën me dorën tuaj dhe të mbani një kobhëmatës për të parë se sa kohë arrini ta mbani frymën. Rezultati normal për një person të shëndetshëm nuk duhet të jetë më pak se 40 sekonda për meshkujt dhe 30 sekonda për femrat.

Pas 5 minutash, merrni frymë thellë përsëri dhe pastaj mbani frymën plotësisht. Një person i shëndetshëm mund të kalojë 25-40 sekonda pa marrë frymë. Atletët kanë rezultate më të larta, kështu që duke përdorur rezultatin tuaj, ju mund të vlerësoni se sa është trajnuar trupi juaj.
Dhimbja e kokës

Dhimbjet e kokës tregojnë gjëra të ndryshme si nga aspekti I intesitetit ashtu dhe nga ai i vendndodhjes.

Nëse ndjeni një dhimbje koke në pjesën e përparme të kokës, kjo do të thotë që nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm.

Nëse dhimbja juaj e kokës gjendet në pjesën e prapme të kokës, kjo është një sinjal i niveleve të stresit të lartë. Relax më shumë dhe ju do të ndiheni më mirë.

Përfundimisht, nëse keni dhimbje në pjesën e sipërme të kokës, kjo mund të nënkuptojë që ju nuk merrni ushqim dhe ujë të mjaftueshëm. Ndrysho zakonet e dietës.

Ne duam që të gjithë ju të qëndroni gjithmonë të shëndetshëm!
-------------------------------------

“Jo lule dhe as çokollata” – Ky vend ndalon ditën e Shën Valentinit

“Jo lule dhe as çokollata” – Ky vend ndalon ditën e Shën Valentinit
Për të dytin vit radhazi, Pakistani ka ndaluar ngjarjet që promovojnë ditën e Shën Valentinit dhe mbulimin mediatik të çdo ngjarjeje të tillë, pasi gjykata vendosi si se kjo festë është jo islamike.

Autoriteti Rregullator i Medias Elektronike të Pakistanit (Pemra) nxori një ​​manual këshillash për televizionet dhe radio stacionet duke i paralajmëruar” që asnjë të mos mbahet në nivel zyrtar apo në asnjë vend publik”, tha Pemra.

Ndalimi u paraqit nga Gjykata e Lartë e Islamabadit vitin e kaluar pas një peticioni nga një qytetar i cili tha se festimi ishte një import kulturor nga Perëndimi dhe “kundër mësimeve të Islamit”.

Më shumë se 60 për qind e popullatës së kombit musliman është nën moshën nën 30 vjeç. Shumë të rinj dhe institucione tregtare në vitet e fundit kanë përqafuar zemrat e Ditës së Shën Valentinit, lule dhe çokollata.

Por vendi prej 208 milionësh ka parë gjithashtu një valë aktivizmi politik ultra-fetar që ka sjellë një reagim ndaj kremtimeve të tilla, të cilat disa i quajnë imorale.Thursday, February 8, 2018

Ai i Propozon për Martesë. Ajo e Tradhton në Muaj Mjalti (Video me ngjarjet e vërteta)

Ai i Propozon për Martesë. Ajo e Tradhton në Muaj Mjalti (Video me ngjarjet e vërteta)

Sferat e pafundme të dashurisë së pabesë, në rindërtimin e Pabesisë së Lartë: sepse ka histori që nga "për gjithë jetën" nga pasioni mund të përfundojnë në një çast. Ngjarjet janë thënë nga tre pikëpamje: ajo e dashnorit/ dashnores, ajo e tradhtarit dhe e të tradhtuarit/tradhtuarës. Në një rritje të emocioneve, ne zbulojmë se çfarë ndjehet kur zbulon tradhtinë: xhelozinë, hidhërimin, hakmarrjen? Cilat histori do të vazhdojnë dhe në cilën fjala "fund" do të shkruhet?

Për Xhiakomo dhe Ilaria, muaji i mjaltit është një mundësi për të dalë nga qyteti tyre për herë të parë. Por ai sëmuret dhe Ilaria kalon kohën me një mësues valle.


Tradhti Bashkshortore - Seks me Shokun e Burrit (Video me Ngjarjen e Vertete)

Tradhti Bashkshortore - Seks me Shokun e Burrit (Video me Ngjarjen e Vertete)

Sferat e pafundme të dashurisë së pabesë, në rindërtimin e Pabesisë së Lartë: sepse ka histori që nga "për gjithë jetën" nga pasioni mund të përfundojnë në një çast. Ngjarjet janë thënë nga tre pikëpamje: ajo e dashnorit/ dashnores, ajo e tradhtarit dhe e të tradhtuarit/tradhtuarës. Në një rritje të emocioneve, ne zbulojmë se çfarë ndjehet kur zbulon tradhtinë: xhelozinë, hidhërimin, hakmarrjen? Cilat histori do të vazhdojnë dhe në cilën fjala "fund" do të shkruhet?

Xhianluka dhe Alberta, janë një çift i fortë. Por ajo do të donte një fëmijë, ndërsa Xhianluka vazhdon ta shtyjë. Një ditë ai fton Rikardon për drekë, një djalë simpatik që ka ...


Wednesday, February 7, 2018

3 dashuritë që do të ndeshësh në jetën tënde!Këto janë tre dashuritë që do të ndeshësh në jetën tënde!


Mos e lejoni veten të gënjeheni nga një dashuri jo e sinqertë. E vërteta është se përgjatë gjithë jetës sonë, dashurohemi tri herë dhe në secilën prej tyre mendojmë se ajo dashuri është e vërtetë dhe do të zgjasë përgjithmonë.


Gjithsesi, nuk është gjithçka kaq e thjeshtë. Ajo që duhet, është se duhet të kalosh nëpër të trija këto eksperienca për të njohur më mirë veten tënde dhe ndjenjën e dashurisë së vërtetë po ashtu.


Dashuria e parë


Kjo është dashuria në periudhën e rinisë. Ke flutura në stomak, koka të fluturon dhe duket sikur nuk ke tokë që të të mbajë poshtë këmbëve të tua.


Të duket sikur kjo është dashuria e vetme dhe nuk do të ketë dashuri tjetër kaq të madhe në jetën tënde. Për diçka ke të drejtë, dashuria e parë mbahet mend për gjithë jetën. Mirëpo, në fakt, kjo është prova e parë që të përgatit për dashurinë e vërtetë.


Dashuria e komplikuar


Dashuria e dytë dhe eksperienca jote e dytë do të jetë një dashuri e ndërlikuar. Do të të japë shumë mësime dhe do të tregojë gjëra që nuk i dije, apo nuk i prisje ndonjëherë. Kjo dashuri të lëndon. Gjatë gjithë kohës je me dyshimin se gjithçka do të ndryshojë. Për këtë lloj dashurie nuk ia vlen të shpenzojmë kohë, apo të përfshihemi thellë në ndjenja. Ajo vjen me ekstremet e saj, anët pozitive dhe negative, dhe kur të jesh rrëzuar rëndë, do e kuptosh sa shumë ke gabuar. Në ato momente, kjo dashuri mund të kthehet edhe në urrejtje.


Dashuria e papritur


Kjo është dashuria që lind nga asgjëja. Një dashuri që ndryshon komplet botëkuptimin tënd për dashurinë, por më pas, teksa sheh pas, as mundesh të mendosh dot më tepër. S’e shpjegon dot se nga buron apo si ka lindur.


Nga njëra anë nuk e shpjegon dot, por nga ana tjetër e ndjen se ajo ka një kuptim dhe një vlerë të madhe. Në këtë dashuri gjithçka plotësohet në mënyrë perfekte, si një puzzle. Nuk ke nevojë të kërkosh të jesh dikush që nuk je, nuk ke më presion apo tension për të ndryshuar. Kjo vërtet ndoshta nuk është dashuria që prisje, por është dashuria që të bën të ndihesh mirë.


Mirëpo ndonjëherë, ne kemi nevojë të kalojmë nëpër dashurinë e parë dhe të dytë për të arritur në pikën që do të vlerësojmë të tretën. Mbi të gjitha, çdo person në jetën tonë është një dhuratë ose një mësim.

Burrat që qëndrojnë larg marrëdhënieveAskush nuk është perfekt, si burrat ashtu edhe gratë mund të kenë momente të vështira në të cilat ata shfaqin anën e tyre më të errët. Këtu ndikojnë aspektet e personalitetit që dallojnë një individ nga një tjetër. Ka njerëz të cilët kanë një personalitet shumë të fortë për marrëdhënie emocionale.


Para se të fillojmë një marrëdhënie, duhet t’i vrojtojmë me shumë kujdes dhe objektivisht ata me të cilët biem në dashuri, pa humbur kurrë respektin për veten.


Disa nga llojet e njerëzve nga të cilët është mirë që të qëndroni larg. Ne flasim për burrat, por edhe gratë nuk janë të imunizuara ndaj sjelljeve shumë kontradiktore në marrëdhënie.


“Nëse besoni në dashurinë e përsosur, rrezikoni të kaloni gjithë jetën tuaj nga një histori në tjetrën pa qenë në gjendje të vlerësoni personin me të cilin jeni”.


Një njeri mund të jetë shumë i këndshëm në fillim dhe pa kuptuar e gjeni veten duke pyetur se ku shkoi? Por mund të ndodhë dhe e kundërta,  dikush që në fillimet tuaja mund t’ju duket  i mërzitshëm, me kalimin e kohës zbulon tek ai karakteristikat që ke kërkuar gjithmonë te një njeri.


Cilët burra duhen shmangur?


Është e rëndësishme të njihen edhe shenjat më të vogla që mund të na bëjnë të kuptojmë se çfarë lloj njeriu është. Krijimi i personalitetit të një njeriu mund të jetë një ushtrim i vështirë, por që duhet njohur patjetër për të mos i dhënë zemrën dikujt që nuk e meriton. 


Ka lloje të burrave që kanë karakteristika shumë specifike, të cilat duhet t’i njohin para se të jetë tepër vonë.


Narcizisti


Ai do të flasë për veten, por nuk dëgjon të tjerët. Ata që kanë tendenca narcisiste përpiqen të jenë gjithmonë në qendër të skenës dhe siguroheh që të përcjellin gjithë vëmendjen për veten e tyre. 


Mos harroni se shpesh pas një sjellje të tillë ka një personalitet të brishtë dhe të pasigurt. Megjithatë, kjo nuk është një arsye e mirë për ta justifikuar atë!


Manipuluesi


Arma e tij më e rëndësishme është shantazhi. Manipuluesi izolon, e përdor dashurinë si një çip bisedimesh dhe ju vë me shpinë në mur duke zhvilluar një dritë të varësisë emocionale vite larg nga një marrëdhënie konstruktive dhe e çlirët. 


Xhelozi


Njeriu xheloz mban mendjen dhe marrëdhënien tuaj, duke shpikur çdo ditë ide të dëmshme. Shpeshherë xhelozia mund të lindë nga diskutime shumë të gjata që përfundimisht nuk do të çojnë në asgjë dhe që mund të vazhdojnë me ditë. Ju duhet të dilni nga kjo marrëdhënie, nëse doni të shpëtoni veten.


I papërgjegjshmi


Ai ka kohë që ka kaluar adoleshencën, por ende duket adoleshent, mbi të gjitha nga një pikëpamje emocionale. Ai i përçmon rregullat, nuk angazhohet për të punuar, as nuk tregon se është shumë i interesuar të përfshihet: i papërgjegjshëmi është gjithmonë në arrati. 


Gënjeshtari


Është shumë mirë që gjithmonë të gjesh një justifikim të vlefshëm, çdo vonesë shoqërohet me një shpjegim të saktë. Njeriu, i cili në pamje të parë duket shumë i përsosur shpesh përfundon duke i zbuluar një sfond të fshehur me shkathtësi.


Ai gjithmonë do të ketë një justifikim të gatshëm dhe gjithmonë do të japë një shpjegim shumë të saktë për mungesën ose vonesën e tij, detaje këto të cilat duhet t’ju bëjnë të dyshoni menjëherë. Kjo kategori e meshkujve shpesh konsiderohet patologjike, ata përpiqen të marrin diçka që gënjejnë gjithmonë dhe pothuajse nuk kërkojnë kurrë falje për sjelljen e tyre kur zbulohen. Për ta, gënjeshtra është buka e përditshme dhe ata e konsiderojnë atë normale.


Ata shpesh janë manipulues, duke dëmtuar kështu vetëvlerësimin tuaj. Më mirë të le të shkojë dhe të kërkojë një të humbur autentike dhe të besohet. 


Dashnori kronik


Dashuria është një gjë e bukur, ndonjëherë e papritur, sigurisht magjike dhe e pakuptueshme. Gjithsesi, ekziston një kufi. Të deklarosh se je i dashuruar që pas dy javësh njohje ose më keq, të thuash se nuk mund të bëjë dot pa ty është tipike për dashnorin kronik. Ai bie në dashuri mesatarisht dy herë në muaj. 


Ata që i afrohen dashurisë me besim dhe ndërgjegjësim janë të vëmendshëm ndaj sinjaleve, nuk e pushtojnë tjetrin, japin mbështetje pa presion, nuk e mashtrojnë veten dhe nuk duan të mashtrojnë.

Rechercher sur ce blogue

Powered by Blogger.

Pages