Mblesëria Fillon Tani!
Një studim nga hulumtuesit e Universitetit të Çikagos thotë se ndryshimi midis dashurisë dhe epshit mund të qëndrojë te sytë. Veçanërisht se ku ju sheh personi me të cilin keni një takim dashurie, përcakton nëse është dashuri apo dëshirë për të shfryrë pasionin. 


   
Kërkuesit zbuluan se personat që e perceptojnë një të huaj si partner të mundshëm për dashuri, ia ngulin sytë fytyrës së tyre. Nga ana tjetër, ata i japin më shumë rëndësi vëzhgimit të pjesëve të trupit nëse janë të interesuar për dëshira seksuale. Studimi u publikua në revistën Shkenca Psikologjike. Autorja që drejtoi studimin, Stefani Kakiopo, nga Universiteti i Çikagos, tha se ndonëse dihet ende pak për shkencën e dashurisë me shikim të parë apo sesi njerëzit bien në dashuri, këto modele të reagimit sigurojnë provat e para në lidhje me proceset automatike të vëmendjes, siç është vështrimi ngultas, mund të bëjnë diferencën mes dashurisë dhe dëshirës përkundrejt personave të panjohur.


Gjykimi automatik i dashurisë apo epshit mund të ndodhë në më pak se gjysmë sekonde, duke prodhuar modele të ndryshme të shikimit. Kërkimi i mëparshëm i Kakiopos ka treguar se aktivizohen lidhje të ndryshme në rajonet e trurit nga dashuria dhe dëshira seksuale. Në këtë studim, skuadra bëri dy eksperimente për të testuar modelet vizuale në përpjekje për të shprehur dy gjendje të ndryshme emocionale dhe konjitive, që shpesh janë të vështira për t’u dalluar nga njëra-tjetra – dashuria romantike dhe dëshira seksuale apo epshi. Studentë meshkuj dhe femra të Universitetit të Gjenevës panë disa foto bardhezi të personave që nuk i kishin takuar kurrë. Në pjesën e parë të studimit, pjesëmarrësit panë fotot e çifteve të reja heteroseksuale që po shihnin apo ndërvepronin me njëri-tjetrin. Në pjesën e dytë, pjesëmarrësit panë fotot e individëve tërheqës të seksit të kundërt, të cilët shihnin drejt e në kamera.


Asnjë prej fotove nuk përmbante lakuriqësi apo imazhe erotike. Në të dyja eksperimentet, pjesëmarrësit ishin ulur përpara një kompjuteri dhe iu kërkua të shihnin fotografi të ndryshme e të vendosnin sa më shpejt dhe sa më saktë që të ishte e mundur nëse perceptonin dashuri apo dëshirë seksuale për personin që shfaqej në të. Studimi nuk zbuloi ndryshim në kohën që iu desh subjekteve për të identifikuar ata që ngjallnin dëshirë dhe ata që ngjallnin dashuri, gjë që tregon se sa shpejt truri mund t’i përpunojë të dyja emocionet, besojnë shkencëtarët. Por analizimi i gjurmimit të syve nga dy studimet zbuloi ndryshime në lëvizjen e syve, në varësi të ndjenjës që kishin përjetuar subjektet.


Njerëzit priren ta ngulin vështrimin në fytyrë, veçanërisht kur një imazh u ngjall atyre ndjenjën e dashurisë. Kur imazhi provokon dëshira seksuale, sytë e subjekteve lëvizën nga sytë në pjesën tjetër të trupit. E njëjta gjë ndodhi si me meshkujt, ashtu edhe me femrat pjesëmarrëse në studim. “Duke identifikuar lëvizjen e syve, që është e veçantë te stimujt e lidhur me dashurinë, studimi mund të ndihmojë në dallimin e ndjenjave të dashurisë dhe dëshirës seksuale”, – tha bashkautori i studimit, Xhon Kakiopo që është edhe drejtor i Qendrës për Neuroshkencën Konjitive dhe Sociale. Gjurmimi i shikimit mund të ndihmojë dhe të hapë rrugë të reja në rastet klinike dhe për terapinë në çift.

0Pakënaqësia vetjake është arsyeja kryesore e shfaqjes së problemeve të dashurisë. ”Ti nuk më do aq sa të dua unë!” është shprehja më e thjeshtë e frikës nga dashuria.


Problemet fillojnë të shfaqen atëherë kur ju filloni të pyesni veten ”Mos vallë unë e dua atë më shumë sesa ai më do mua?” Në këtë moment ne fillojmë të analizojmë gjërat që bëjmë për dashurinë tonë.


Ne fillojmë të analizojmë mënyrën sesi ne e shprehim dashurinë tonë dhe sa energji po harxhojmë për ta çuar atë përpara. Me pas pasi e kemi analizuar mirë veten, ne përpiqemi të kuptojmë nëse partneri po na përgjigjet me të njëjtën monedhë apo jo. A po marrim diçka të ngjashme me atë që po japim? Në momentin që ne fillojmë të bëjmë krahasime të tilla, kemi filluar të largohemi nga marrëdhënia jonë. Ne nuk duam që të dashurojmë më shumë nga sa na dashurojnë. Kjo ndodh sepse femrat kanë frikë pasi mendojnë se meshkujt do të tallen me to. Fokusohuni tek ajo që bëni e si ndiheni kur dashuroni.


Për të kuptuar se në cilin stad ka arritur marrëdhënia juaj duhet t’i bëni vetes pyetje të tilla:


-A ju bën të ndjeheni mirë kur dashuroni dikë dhe ai jua kthen me të njëjtën mënyrë?


-A prisni që në qoftë se doni dikë, ai t’iu dojë me çdo kusht? Nëse po, përse?


-A ndjeheni i dashuruar kur partneri nuk është pranë jush? Nëse jo, përse?


-A po bëni për të dashurin tuaj gjëra që në të vërtetë nuk do të donit t’i bënit, por e ndjeni që është e nevojshme t’i bëni për ta pasur ata pas vetes?


-A po bëni ndonjë gjë veçanërisht për ta duke pritur që një ditë tua shpërblejnë?


-Çfarë po prisni?


-A keni folur me partnerin për ato gjëra që ju bëjnë të ndjeheni të dashuruar?


Të përbashkëtat


Ju e dashuroni njëri-tjetrin e kjo është arsyeja kryesore përse ju jeni bashkë, por kohët e fundit duket se ka disa gjëra të cilat nuk i keni më si më parë. Edhe pse kuptoheni mirë nuk dashuroheni më si në fillim.


Ju pëlqeni librat e të shkoni për shëtitje, ajo gjithmonë ka dëshirë të udhëtojë, ju pëlqeni sportin, por vazhdoni të jeni të bindur për faktin që martesa është një sakrificë. Ju keni dëgjuar që në një martesë ju duhet të merrni dhe të jepni. Ju duhet të lini mënjanë interesat tuaja dhe të mendoni për të dy, apo më tepër për personin që keni në krah. Për këtë ju duhet të bëni kompromise. Por, kur ju duhet të hiqni dorë nga gjërat që ju pëlqejnë më shumë për hir të marrëdhënies, ju nuk e kini këtë forcë, prandaj hiqni dorë dhe përfundoni se nuk keni asgjë të përbashkët. Nëse keni mbërritur deri këtu do të thotë se nuk keni më shanse që të riktheheni tek intimiteti dhe marrëdhënia që keni pasur më parë.


Pyetjet që mund të bëni në të tilla raste janë:


-A kanë ndryshuar gjërat që nga takimi juaj i parë?


-A ndani çdo gjë me partnerin tuaj ashtu siç bënit më parë?


-Çfarë do të ndodhte në qoftë se ju do të bëni gjërat që ju pëlqejnë dhe partneri juaj ato që do t’i pëlqenin?


-Sa kohë keni për të shpenzuar me partnerin tuaj e për të vlerësuar që marrëdhënia juaj është e suksesshme?


-Çfarë do të thotë për ju të kesh interesa të diferencuara?


-A e shihni veten dhe partnerin si dy persona të ndryshëm që kanë zgjedhur të jenë bashkë, apo si një detyrim për të qëndruar bashkë?


-A mendoni vërtet se të dashurosh do të thotë të sakrifikosh? Nëse po, përse?


Shmangni problemet


Sa herë që prekni një temë të veçantë, ndodh që të shpërthejë një debat me të, shpesh ju përpiqeni t’i evitoni këto tema të tilla, por nuk ia dilni dot. Ju në fakt, nuk keni aspak dëshirë të ziheni e të konfliktoni me njëri-tjetrin.


Një zënkë do të thotë se gjërat në lidhjen tuaj nuk po shkojnë aspak mirë dhe për më tepër, ajo mund të degjenerojë deri aty sa ju të ndaheni nga njëri-tjetri. Kështu që keni premisa shumë të theksuara për të prishur e shkatërruar lidhjen tuaj. Me kalimin e kohës lista e gjërave dhe argumenteve që nuk duhen prekur fillon e shtohet, aq sa duket se nuk ka më vend për të shtuar asgjë tjetër.


Kështu për sa kohë lista e çështjeve që duhen evituar shtohet, ju ndjeni se ka ardhur një moment kur ju nuk mund të flisni e të bisedoni më me njëri-tjetrin për pothuajse asgjë pa debatuar! Ju e ndieni shumë larg njeri-tjetrin dhe të huaj dhe në këto momente mendja juaj fluturon për të imagjinuar që edhe sa kohë do të mund të duroni një gjendje të tillë. Hendeku mes jush fillon të thellohet.


Ja disa pyetje që mund t’ia bëni vetes në raste të tilla:


-A keni frikë se mos lëndoheni në dashuri?


-A do të thotë mospërputhja e mendimit mes dy njerëzve se ndjenjat e tyre janë cënuar? Nëse po, perse?


-Si mund të veproni ndryshe? Çfarë mund të ndryshoni?


-A e kufizoni apo privoni veten nga gjëra që do t’i bënit me kënaqësi kur jeni me partnerin? Përse?


-Çfarë do të ndodhte nëse ju do t’i linit ata të kuptonin se si jeni ju me të vërtetë, apo çfarë do të bënit ju?


-A është ndershmëria një hap i gabuar në lidhjen tuaj? Pse mendoni kështu?


Mundohuni që të flisni me partnerin tuaj për shqetësimet e tij dhe tuajat, ndërkohë që ju nuk duhet të harroni se duhet të përqendroheni te ndjenjat tuaja e jo tek ajo që i pëlqen atij apo këtij. Duhet të tregoni atë që ju jeni në të vërtetë, që lidhja juaj të jetë e sinqertë, e drejtë dhe një lidhje e vërtetë. Mësohuni që të pranoni partnerin tuaj duke pranuar më parë veten tuaj

0Isha vetëm 14 vjeçe, një vajzë e thjeshtë, gjithmonë e buzëqeshur dhe mbi të gjitha naive. Për fat të keq ka nga ata njerëz që përfitojnë nga naiviteti i tjetrit. U njoha me një djalë të bukur, magjepsës, zeshkan dhe i gjatë, të cilin e quaja princi im i zi. Kishim një histori dashurie të përkryer, na kishte zili e gjithë shkolla dhe me të kam pasur eksperiencat e mia të para në dashuri. Duhet të them se ai është tre vjet më i madh se unë dhe fshiheshim gjithmonë në klasë, ku shkëmbenim përkëdheljet e dashurisë. Unë isha shumë e lumtur, sepse më pëlqente shumë ai djalë. 

Kaluam një muaj bashkë dhe unë si adoleshente që isha u dashurova marrëzisht me të. Ndërkohë që mbusha 15 vjeçe dhe ai 18, nisi të më fliste për gjëra të çuditshme dhe nisi të më bënte presion. Më thoshte, “nëse nuk bëjmë seks bashkë unë do të të tradhtoj me një tjetër dhe pastaj do të të lë”. Imagjinoni reagimin tim, isha një vajzë e dashuruar, e cila do të bënte gjithçka për të dashurin e saj. Kaluan disa ditë dhe provuam të bënim dashuri bashkë, por unë kisha dhimbje të tmerrshme dhe hemorragji. Nuk arritëm asnjëherë deri në fund. Ai ishte pa eksperiencë, nuk përdorte as prezervativ, përpiqej të hynte, por nuk arrinte dhe nuk donte që të hiqte dorë. Që ta bëja të largohet duhej të qaja dhe t’i tregoja gjakun. Kaluan edhe disa ditë dhe për mua e gjithë kjo po shndërrohej në një makth të vërtetë. 

Në disa raste bëhej edhe i dhunshëm dhe njëherë më rrahzu, sepse unë kisha shkuar në Dajt për të bërë fotografi së bashku me vëllain dhe një shoqen time. Për pak sa nuk theu xhamat e makinës së tij, sepse donte të më nxirrte jashtë që të më qëllonte. Në atë moment unë për t’u mbrojtur vura rripin e sigurimit, që mos të më nxirrte nga makina, ndërsa shokët e tij që ishin me ne vetëm shikonin dhe nuk bënin asgjë. Prita momentin që ai të largohej nga dera e makinës dhe ika, por ai erdhi pas meje dhe më vuri duart në fyt. Më mori frymën, derisa erdhi një zonjë që po kalonte aty dhe nisi të ulërinte dhe e ndaloi. Duke qarë ika, por ai përsëri erdhi pas meje, më zuri në një cep të rrugës dhe nisi të më qëllojë me shqelm. Papritur në atë moment si një mrekulli erdhi babai im dhe u largova me të, por babai nuk e pa momentin që po më qëllonte, mendonte se vetëm po grindeshim me fjalë. Fika telefonin, që mos të më merrte dhe kisha frikë të dilja nga shtëpia. Ndërkohë që pas disa ditësh ai erdhi duke qarë dhe m’u betua se nuk do ta bënte më një gjë të tillë. Unë e besova si budallaqe dhe këtë herë përfundova në spital e gjakosur nga përdhunimi, më qepën me tetë penj. 

Prindërit e mi nuk bënë denoncim, sepse nuk i lejova unë, e doja dhe nuk e di se çfarë më bënte që ta mbroja, ndoshta sepse më magjepste me fjalët e tij. Isha shumë e vogël për të kuptuar se çfarë po ndodhte dhe qëndrova e lidhur pesë vjet me këtë person. Gjithçka mbaroi mes nesh në momentin që e pashë me sytë e mi me një femër tjetër. Gjatë këtyre viteve që kam qëndruar me të vetëm pak poshtëruar veten, nuk kam bërë asgjë tjetër me atë njeri, i thosha vetes që nuk shërbeja për asgjë, që isha e deformuar. Për shkak të tij kalova në anoreksi, më ka ndihmuar vëllai im ta kaloj këtë situatë, sepse ai e dinte si ishin punët. Disa herë vëllai im ka dashur ta godasë, derisa i dha nja dy shpulla kur e pa së bashku me mua me një tjetër. Ditën që ka ndodhur kjo jam ndjerë shumë keq, por tashmë ka kaluar gjithçka, jam mirë. Kam shtuar 20 kilogram dhe jam rikthyer në jetë fal një tjetër personi që më do. 

Me të kam bërë dashuri për herë të parë dhe ishte diçka shumë e bukur, sepse ndihesha e mbrojtur dhe e sigurt në krahët e tij dhe jo e kërcënuar si me tjetrin. Gjithsesi ish i dashuri im është përpjekur disa herë të lidhet me mua, më telefononte, më shkruante e-mail, madje ka kërcënuar dhe të dashurin tim aktual. Kur i thashë të më linte të qetë më tha se isha idiote dhe se nuk isha Monica Belluci që i lejoja vetes t’i flisja në atë mënyrë. Sa herë që e shoh ndjej neveri, sepse e di shumë mirë që nuk ka ndryshuar, ai është njeri me dy fytyra dhe është në kërkim të viktimave të reja. Shumë herë mendoj të gjej një mënyrë që ta bëj të paguajë për të gjithë të keqen që më ka shkaktuar mua dhe familjes sime, por e mbaj gjithçka brenda vetes. Në gjëra të tilla duhet të kesh vërtetë kujdes, sepse shkaktojnë trauma që ndonjëherë është vështirë t’i kalosh. Unë fillimisht kisha frikë kur më prekte i dashuri im, dridhesha e gjitha dhe sa herë që më vinte në mendje ish i dashuri im, që më thoshte se isha e deformuar dhe e shëmtuar nisja të qaja. Kur gjithçka mbaroi me ish të dashurin tim dhe njoha dashurinë e jetës sime gjeta guximin të shkoja tek një mjek, që të më ndihmonte. Mjeku më tha se isha normale dhe nga ajo ditë, hap pas hapi me të dashurin tim pranë e kalova gjithçka çfarë më kishte ndodhur, derisa rigjeta lumturinë.

0
Previous PostOlder Posts Home

Pub. LGBT Shqip: